Anketa

Co očekávám od plenárního sněmu

 

Nic moc. Dosavadní průběh příprav totiž napovídá, že sněm bude jen jakýmsi rozsáhlým vzdělávacím kursem na téma závěry II. vatikánského koncilu a jejich naplňování v náročných podmínkách pohanské české společnosti na prahu třetího tisíciletí křesťanských dějin. Prioritou má být "společné studium církevní nauky". Jako by chtěl předseda přípravné komise, olomoucký arcibiskup Jan Graubner předejít tomu, aby se sněmování "zvrhlo" ve svobodnou výměnu názorů a - nedej Bože - v uplatňování představ řadových katolíků. „Věřící od sněmu očekávají možnost prosazení vlastních představ, ale nepočítají s tím, že by měli měnit svou představu, že by se měli zabývat současnou naukou církve," prohlásil arcibiskup při zasedání přípravné komise (patrně vylučuje, že by vůbec vlastní představy věřících mohly sladit s církevní naukou). Tedy: učit se, učit se, učit se. Nic proti vzdělávání, ale proč kvůli němu svolávat zrovna plenární sněm? Proč se k důkladnému seznámení s koncilem nevyužily poslední roky Desetiletí? A když už jsme je propásli, proč nepřipravit samostatné vzdělávací programy o dokumentech církve?

Plenární sněm je však teprve ve své formační fázi a je možné, že biskupové nepovažují jeho dosavadní koncepci za definitivní. Popusťme tedy uzdu fantazii a předpokládejme, že pořadatelům sněmu jde o poctivou a širokou diskusi o tom, v jaké je teď církev situaci a jak dál. Taková akce potřebuje dvě věci: organizátory a peníze.

Kdo někdy vedl debatu dvaceti lidí, ví, jakou fušku dá ukočírovat hovor tak, aby nebyl jen slovní přestřelkou mezi různými tábory. Na druhé straně je třeba vyhnout se nudnému schůzování. Klíčové jsou přitom formulace otázek a racionální vyhodnocování odpovědí. Ať už se do sněmu zapojí čtyři miliony Moravanů, Čechů a Slezanů, kteří se hlásí ke katolické církvi, nebo pět set tisíc, kteří týden co týden navštěvují bohoslužby, efektivní sněmování se neobejde bez sehraného týmu odborníků (manažerů, sociologů, psychologů, teologů...). Vedle velkého počtu sněmujících je tu totiž také pestrost a složitost církevního organismu, do něhož patří nejen katolíci aktivní a pasivní, otevření a uzavření, vesničtí a městští, moravští a čeští, ale také chronicky autoritářští, církví pohoršení, rozvedení, homosexuální, kněží, kteří se oženili, nebo třeba ženy, které touží po kněžském svěcení. Aby věřící rychle pochopili, oč na sněmu běží a co se po nich chce, bude nutná informační kampaň (letáky, brožury, články, pořady, internetová stránka). Lze očekávat, že informovaní a na základě toho motivovaní kněží, a laici pak shromáždí při zvláštních sbírkách dostatečně velkou sumu peněz na úhradu sněmovních výloh. Mnozí věřící upozorňují, že katolická Církev u nás trpí syndromem "stále stejných tváří". Ve farnostech, v různých společenstvích, na všelijakých setkáních jsou prý vidět pořád titíž. Není vyloučeno, že řada schopných lidí zůstává v ústraní, protože od nich nikdo nikdy nic nepotřeboval. Jiní se možná stáhli, protože jejich nabídka byla odmítnuta. Dalším třeba chybí odvaha otevřeně se vyjádřit v přítomnosti faráře. Solidně založený sněm by měl využít um a nápady i těchto křesťanů. Organizační tým by měl otevřít prostor k dialogu, aniž by předem selektoval jakékoli téma.

Co bych očekával od kvalifikovaně zorganizovaného plenárního sněmu? Odvážný pohled církve do zrcadla. Přesné (možná překvapivé) odpovědi nejen na otázky vnitřního života církve, jako je struktura duchovní správy nebo formace budoucích kněží, ale i na otázky jejího vztahu k jiným náboženstvím zastoupeným v ČR, a samozřejmě také ke společnosti. Myslím, že takto pojatý sněm by byl zároveň činem na výsost misijním. Opravdovost totiž otvírá dveře.

 

Bob Fliedr

 

 

Výzva k formaci sněmovních kroužků

 

Situace církve v naší zemi v období komunismu neumožnila svolat ani diecézní, ani plenární sněm, aby se také u nás uskutečňovaly záměry II. Vatikánského koncilu. Proto je nyní zapotřebí, aby i v našich zemích mohly být rozvinuty závěry ekumenického koncilu, totiž přiblížení života církve potřebám doby i současné společnosti. Proto se biskupové rozhodli svolat také v naší zemi plenární sněm.

 

Aby naše církev mohla splnit tento náročný úkol, musí se na něj důkladně připravit. V průběhu sněmovního procesu je proto třeba všem zaručit svobodné vyjádření se k tomu, co souvisí s blahem církve. Toky informací musí vést už v přípravě sněmu k oživení církve.

Spektrum úkolů je proto třeba řešit co možná největším shromážděním podnětů od věřících a systematicky je analyzovat. Celý sněmovní proces musí být doprovázen a podporován duchovní přípravou a modlitbami věřících, neboť jsme si velmi dobře vědomi mezí našich lidských sil a poznání.

Proto se formují sněmovní kroužky, kde dojde k rozborům a diskusím. Organizování sněmovních kroužků se věnuje pastorální sekce přípravné komise. Zpracovává materiály pro sněmovní kroužky a registruje jejich animátory. Ti moderují jejich činnost prostřednictvím diecézního, popř. řeholního moderátora. Moderátor je člen pastorální sekce a formuje sněmovní kroužky v diecézích, popř. řeholních společenstvích a koordinuje tým jejich animátorů. Bude zpracovávat výsledky jednání sněmovních kroužků a předávat je pastorální sekci k dalšímu zpracování do sněmovních předloh. O informace při promování sněmovních kroužků žádejte příslušného moderátora.

Formace těchto sněmovních kroužků je závazná na všech biskupstvích, řeholních provinciích a opatstvích, vikariátech, teologických fakultách a kněžských seminářích. Dále se doporučuje jejich ustanovení ve všech farnostech, katolických školách, charitách a křesťanských sdruženích a institucích, tam, kde bude možno navrhnout animátora splňujícího podmínky a vytvořit sněmovní kroužek alespoň z 8 – 30 aktivistů.

Moderátor registruje animátory navržené představenými příslušné instituce nebo jejich nadřízenými, popř. alespoň 8 aktivisty. Animátor musí mít teologické vzdělání, být dobře seznámen s učením církve a mít schopnost vést diskusi. Animátor eviduje aktivisty a moderuje činnost sněmovních kroužků podle jejich jednacího řádu a instrukcí, které obdrží od moderátora. V jedné církevní instituci může z důvodu více názorových orientací nebo velkého počtu aktivistů vznikat více sněmovních kroužků. Aktivista je člen příslušného sněmovního kroužku a může se jím stát každý zájemce o přípravu a činnost sněmu. Duchovní správci, vyšší řeholní představení a představení křesťanských sdružení se musejí stát aktivisty závazných sněmovních kroužků, pokud nejsou sami animátory.

Výzva k formaci sněmovních kroužků a registraci aktivistů byla publikována ve všech biskupských věstnících a sdělena příslušnými moderátory všem představitelům církevních institucí. Registrace animátorů ve všech oslovených institucích má být uzavřena do konce března.

Každý, kdo má zájem se tedy účastnit sněmovního procesu jako aktivista sněmovního kroužku, ať se informuje u příslušného církevního představeného (duchovního správce, vedoucího instituce nebo přímo moderátora), kdo je v místě navržen jako animátor sněmovního kroužku, a pak se obrátí přímo na něj o svou registraci. Má-li skupina, která ještě nebyla oslovena, zájem se stát sněmovním kroužkem, navrhne animátora vyhovujícího podmínkám a doporučí ho příslušnému církevní představenému, popř. přímo moderátorovi. Termín navržení animátorů doporučených sněmovních kroužků není sice omezen, je však doporučený do konce dubna, by byla zaručena v jejich vlastním zájmu jejich jednotná informovanost. Zájemci o činnost ve sněmovních kroužcích, hlaste se co nejdříve, aby pastorální sekce přípravné komise plenárního sněmu měla přehled a mohla koordinovat činnost aktivistů a animátorů.

 

P. Miloš Raban,

Sekretář přípravné komise plenárního sněmu