Anketa:

 

Sněm není "kirchentag"

Jsme vyzýváni k účasti na přípravách sněmu české. církve. V časopisech se tisknou odpovědi na otázky typu: "Co očekávám od sněmu?" Očekávání jsou nemalá. Dovídáme se - nikoli z církevního tisku - že důvěryhodní členové církve váhají, příp. odmítají, účastnit se předsněmovních aktivit. Snažíme-li se však dozvědět, co se kolem sněmu děje, jsou naše možnosti velmi omezené.

Nejvýznamnějším zdrojem informací je dosud článek P. Miloše Rabana (KT 2/1998), a pak informace, které přicházejí do farností cestou oběžníků. Jejich dostupnost je dána místními poměry. Občas se objeví články v necírkevním tisku. Možná, že jsem něco opomenul, ale zdroje informací o sněmu jsou pro řadového člena církve, např. pro lékaře v okresním městě, asi jen takovéto. Není to trochu málo?

Některé z informací jsou obtížně čitelné. Ze své praxe víme, co bývá obsahem jednacího řádu. Jednací řád sněmu je však - podle Rabanova článku - spíše plánem práce než souborem pravidel činnosti. Sekretariát obvykle neřídí příslušnou instituci, ale je její výkonnou složkou. Dle zmíněného článku je tomu jinak. Už tedy takovéto jednotlivosti mohou působit rozpaky. Je však několik mnohem závažnějších bodů, o nichž bych se rád zmínil.

Především sněm není kirchentag, tedy sjezd, (sraz, slet...). Jeho náplň a organizace je dána, pokud vím, kodexem církevního práva. Hraje se tedy v rámci daných pravidel. Ta by měla být všeobecně známa. Ostatně nebylo by vhodné takový kirchentag zorganizovat? Zmapovalo by to situaci a - snad - usnadnilo přípravu sněmu, kdoví.

Cíl sněmu, jak je uváděn, je nesporný. Od II. Vaticana však uplynulo třicet let, na to by se nemělo zapomínat. Naše veřejnost bude citlivá i na způsob zpracování sněmovních materiálů. Pamatujeme, jak byly závěry sjezdů KSSS "rozpracovávány" pro podmínky v ČSSR. Tady by mělo být jasně vidět, že je to jinak. - V Rabanově článku se píše o již schválených dokumentech. Co se tím myslí?

Mám-li se účastnit předsněmovních aktivit, měl bych vědět, co má být jejich výsledkem. Podle toho pak zvážím, zda na to stačím.

Každý z nás je zahlcen svými profesními a občanskými povinnostmi. Účast na sněmovních aktivitách - bereme-li je zodpovědně - znamená další vypětí. Také bychom měli vědět, kdo a jak bude jejich výsledky zpracovávat. Podle čeho se rozliší významný názor od toho: pominutelného? Snad bychom měli vědět, jak byla tato činnost organizována tam, kde už sněmy proběhly. To nejsou nálady sebestředné dušičky: jde o vědomí sounáležitosti a odpovědnosti v církvi a o reflexi vlastních možností a sil.

Byly ustaveny sekce přípravné: komise. Jaké je jejich personální složení? Snad by měli jejich koordinátor informovat o jejich činnosti v'KT. Nebo snad existuje nějaký bulletin dostupný např. na vikariátech? Průběžné informování o činnosti jednotlivých sněmovních orgánů nepředstavuje, myslím, žádné riziko. Dnes už víme, že dokumenty trvalejší platnosti vznikají postupně, nesnadno a s chybami. Takováto průběžná komunikace by byla naopak zárukou vazby a porozumění mezi vedením a řadovými členy církve.

Jak vypadá příprava předloh, na nichž pracuje tematická sekce? Právě tento problém je asi klíčový, pro přijetí sněmu v církvi a v české veřejnosti vůbec. Nebylo by lépe, kdyby sněmovní kroužky pracovaly nad nějakými texty než jaksi naprázdno? Bude-li příprava i sněm trvat několik let, bude postupně ubývat těch, kteří nesli tíhu komunistického útlaku. Přitom především oni by se měli vyjádřit k situaci a budoucnosti církve u nás.

Tyto poznámky mi sice zrály v hlavě i v srdci nějaký čas, nejsou však výsledkem nějakých záměrů či kalkulací. Mají poukázat zejména na neinformovanost řadových členů církve o sněmu a o jeho přípravách. Rád bych, kdyby pomohly posílit v naší církvi vzájemnou důvěru a komunikaci. Prosit za zdar sněmu máme právo tehdy, když sami uděláme vše, co je v našich silách.

Karel Beneš

Jihočeská univerzita, České Budějovice

 

I koncil je maják, nikoliv hranice

O výhledech sněmu a o jeho přípravě čteme často (i ve světském tisku) skeptické úvahy. Vycházejí mj. z toho, že od posledního koncilu nás dělí doba plná převratných událostí a změn; že přístup koncilních otců ke světu byl ještě v zajetí doznívajícího optimismu modemy... A že je tedy málo slibné jen studovat, studovat, studovat dokumenty (tím se případně zbavovat vlastních představ, jak se obává Bob Fliedr v březnových Perspektivách), a pak aplikovat na naši situaci církevní nauku v jejím koncilovém provedení.

Opravdu, chtít dohnat celé zameškané půlstoletí pouhým návratem do raných šedesátých let by nebyl šťastný záměr. Neladil by s ideou hospodáře, který ze svého pokladu vynáší "nové i staré" (Mt 13,53). Jenže by se nedal obhájit ani před pozorným studiem dokumentů koncilu. Jde totiž ne snad o Tridentský, ale právě o Druhý vatikánský koncil. Chci tu především připomenout čl. 91 pastorální konstituce Radost a naděje (GS), ale poukázat i na další, pro chystaný sněm závažné souvislosti.

 

Gaudium et spes 91

"To, co tento posvátný sněm uvádí z pokladu církevní nauky, má pomoci všem lidem naší doby, ať v Boha věří; nebo ho výslovné neuznávají; aby si jasně uvědomili své povolání v celé jeho plnosti a dokonaleji přizpůsobili svět vynikající důstojnosti člověka, směřovali k všelidskému a na hlubším základě postavenému bratrství a vedeni láskou dávali velkoryse a společně odpověď na naléhavé požadavky našeho věku. Ovšem vzhledem k nesmírné rozmanitosti poměrů a kultur ve světě má tento výklad v mnoha svých částech úmyslně jen povšechný ráz: přestože podává nauku, kterou již církev přijala, přece je třeba v ní pokračovat a dále ji rozvíjet, protože pojednává nezřídka o věcech podléhajících nepřetržitému vývoji. Doufáme, že mnohé myšlenky, které jsme vyslovili, opírajíce se o Boží slovo a o ducha evangelia, budou moci být všem vydatnou pomocí, zvláště až je věřící křesťané pod vedením svých pastýřů přizpůsobí jednotlivým národům a jejich mentalitě."

Tak zní článek 91 zahajující krátký závěr celé konstituce. Poslední věta, tak blízká úkolu sněmu; sice zdůrazňuje různost podmínek podle místa, ale tím nepopírá jejich proměnnost v čase, o níž hovoří zásadní věta j předchozí (zvýraznění VF). Ta ukazuje jisté novum spjaté s pastorální konstitucí: otcové se tu "odvážili učinit něco zcela nového a: na dosavadních koncilech zcela neobvyklého: vyjadřovat se pouze v předběžné formě", (O. H. Pesch, Druhý vatikánský koncil, Praha 1996, str. 305. Viz též poznámku pod čarou přímo v GS, v českém vydání z r. 1995 na str. 183.)

Jiné neméně zásadní novum spočívá jak známo v tom, že konstitucí GS se ekumenický koncil poprvé výslovně obrací k otázkám světa, ne pouze k otázkám církve. Pro formaci novověkého katolicismu je právě kontrast Tridentinum vs. Vaticanum secundum příznačný. Poslední koncil obrátil pozornost věřících jak dovnitř, tak navenek. Oba tyto směry mají proto své místo i ve sněmu a v jeho přípravě.

 

Nova et vetera

Pro příklady dnes naléhavých otázek, jež v době koncilu ještě nebyly vyhrocené nebo se ještě nevynořily, nemusíme chodit daleko. Připomeňme jen pastýřský list našich biskupů k romské otázce; světový i náš problém toxikomanie a soudobé zásadní problematizování rodiny. K otázce menšin je v GS jen obecná zmínka v čl. 73. O drogách přinesly Perspektivy 1/98 výtah z nedávného projevu Jana Pavla II.; jeho zmínku o podnětech Svatého stolce na tomto poli lze doplnit odkazem na zásadní i příležitostné papežovy projevy z let 1984, 1986, 1989, 1990, 1991 a na stanovisko Papežské rady pro rodinu z února 1997 (viz Oss. Romano 44/97): Jde tedy typicky o problém pokoncilní éry. - Starší kořeny, ale rovněž teprve nedávný světový dopad má útok na rodinu, viz Perspektivy 3/98, "Od koncilu k dnešku".

Zvolené tři příklady (snadno dostupné čtenářům Perspektiv) jsou miniukázkou problematiky zřetelně pokoncilní. I ta však patří ve smyslu GS 91 do přípravy sněmu - a nutně vybočuje z pouhé pasivní recepce hotových směrnic, jíž se někteří obávají. Také jistě poskytuje prostor pro "vlastní představy" věřících - řekněme raději pro jejich poznatky, zkušenosti a podněty; rovněž tak pro názorovou pluralitu (viz GS 43).

Věřím, že s využitím dílčích aktuálních závěrů, k nimž během přípravy dojdeme, nebude třeba vždy čekat na závěrečné schválení sněmem; pastýřský list k romské otázce nepochybně s brzkými praktickými kroky počítá. Jde tedy spíš o to, abychom nové úkoly, jak je život přináší, neoddělovali od přípravy sněmu. Aspoň v našem přístupu k ní, i když ne nutně v její organizaci.

Ale nějaký dopad aktuálních problémů na pojetí přípravy bude po mém soudu nevyhnutelný. Zásadní reflexe o současném dění, u nás i ve světě, je sotva vhodný úkol pro jednotlivé kroužky. Žádá si z povahy věci širší fórum.

Doporučuje-li Jiří Hanuš v článku "Sněm české katolické církve" (Teologický sborník 1/98, str. 93-96) ekumenickou poradu, pak zde je pro ,ni jedno vhodné pole. .A první zvýrazněná veta v GS 91 doporučuje konzultaci ještě širší. Z katolické strany tak poučenou a seriózní, aby byla i pro naše partnery přínosem. Sněm naší církve bude hlavně o naší církvi.

Závěry koncilu se, pravda, netýkají jen poslání věřících ad extra, jež je význačnou doménou laiků: dříve a podstatněji míří ad intra.

Vždyť ze stěžejních dokumentů tu máme nejprve konstituci o církvi, o Božím zjevení a o liturgii, teprve pak přichází Radost a naděje; z devíti dekretů je "světský" pouze jeden, o sdělovacích prostředcích. Vnitřní otázky naší církve budou tedy tvořit minimálně jedno ze dvou ohnisek přípravy, ale patrně hlavní těžiště závěrů sněmu. A část ad intra bude - značně "tridentštější" než zvažování křesťanské odpovědnosti v dané situaci světa. S tím je třeba naplno počítat, včetně církevně právních mezí možných výsledků sněmu. To však neznamená, že by se otázky zvěstování, slavení liturgie, pastorace atp. daly řešit ryze deduktivně, vyvozováním .logických závěrů pro nás z nauky koncilu. Na to bychom opravdu sněm nepotřebovali. V podstatě by stačilo logické myšlení, i role Ducha svatého by končila u koncilních otců. Ale Duch, který vane, kde chce, působí v celé církvi (ba i mimo ni). Koncil opustil rozdělení církve na učící s biskupy v čele s papežem - a slyšící - nás ostatní. V konstituci Dei verbum výslovně připisuje aktivní podíl na růstu chápání Boží pravdy věřícím vůbec, jejich přemýšlení, studiu a duchovní zkušenosti, ne pouze biskupům (čl. 8). Teologicky vzato je už příprava plenárního sněmu zásadně společným hledáním.

 

"Maják, ne hranice"

- tak byla kdysi označena nauka svatého Tomáše Akvinského: polemicky proti těm, kdo by ji chtěli mít za poslední slovo. Nauka koncilu, jak jsme viděli, sama sebe programově za poslední slovo neprohlašuje, a to ani v oblasti ad intra. Nové otázky neodmítá ani nebagatelizuje. Počítá s nimi. Ovšem trvá na věrnosti své Bohem dané identitě, viz DV 8 i UR 6.

To napovídá motiv majáku. Maják stojí na pevném, známém místě a slouží orientaci těch, kdo o ni stojí. Je cennou službou omylným hledajícím. Těm je ku prospěchu i ke cti "měnit svou představu", pokud se poctivě poučí o lepším.

Jinak vzato, opustíme-li metaforu majáku: Bylo by málo chápat sněm jen jako zápas světských ideologií, prosazování dílčích představ jedněch a uplatňování moci druhých; jako zápas změny s udržováním či restaurací... Dekret o ekumenismu nabízí jiný základ obnovy církve: "růst věrnosti jejímu vlastnímu poslání" (čl. 6). To není a nepředpokládá málo.

Abych se vrátil k začátku: Nevím, je-li dobré, abychom zdůrazňovali těžkosti sněmu profánnímu publiku. Ale pro nás a v kontextu církve mohou být kritické postřehy užitečné.

 

Václav Frei