Aktuality: Setkání 1/2001

 

PŘÍPRAVA PLENÁRNÍHO SNĚMU III. (témata 1999) aneb Jak to vidí naše diecéze

Jak byste charakterizovali Kristovo dílo?

·        Církev byla dána lidstvu jako Boží záruka, že může dojít svého cíle. Dosáhne ho, bude-li skutečnou solí. Zárukou je Kristova přítomnost. Lidský prvek může však způsobit, že církev nemusí být vždy a v každé době věrohodná.

·        Kristus přinesl vykoupení a založil církev.

 

V čem vidíte nezbytnou úlohu církve? Můžeme i skomírající farnosti a chybující křesťany chápat jako součásti Kristova těla?

·        Co je kritériem pro živou farnost? Chození do kostela? Množství debat na duchovní téma? Určitě je potřeba vhodně skloubit intenzivní službu lidem s kvalitním i duchovním životem. I "skrytý" příklad obyčejného života má svůj význam, dobro i zlo se šíří duchovní cestou. Ale také nutnost společenství, vzájemného sdělování zkušeností s Bohem i povzbuzování na cestě víry. Nanesena otázka, proč někdy není dostatečně přetvářen eucharistií ten, kdo ji denně přijímá? Odmítnuto pěstování vlastní dokonalosti, úsilí pouze o vlastní spásu. Je nutná služba druhým v síle Boží (nejen vlastní silou).

·        Nezbytná úloha: hlásání radostné zvěsti věřícím i nevěřícím.

·        Mrtvé farnosti jsou samozřejmě součástí Kristova těla, skomírající farnosti mohou mít naději, že patří do většího společenství, nejsou samy.

·        Úloha církve je žít mravně (být světlem), aby se lidé ptali, kde k tomu bereme sílu. o Úloha církve je dělat něco pro společnost, hlavně se modlit za lidi světa a vyprošovat sílu k obrácení. Kárání mravů nepomůže.

·        Naše úloha jako církve je skutkem ukazovat lidem, že je máme rádi, aby mohli poznat Boží lásku.

·        Úlohou církve je vykládat Písmo sv. - člověk si nemůže myslet, že je sám chápe správně (někdo si řekne: "Stačím si sám, čtu Písmo sv.").

·        Skomírající farnosti patří do církve - jsou to lidé pokřtění...

·        Skomírající farnosti patří do Kristova Těla; tento přívlastek sám o sobě vyžaduje něco s tím dělat.

 

Jak vytvořit v církvi jednotu?

·        Jednota spočívá ve stejné víře, ve stejných svátostech a ve stejné naději v Boha. Jednota je nemyslitelná bez řádu, bez lásky a bez oběti.

·        Základem pro jednotu je jeden Bůh, jedna víra, jeden křest. Mají-li údy církve různé vlastnosti, úkoly nebo poslání, pak se musí předpokládat i určitá pluralita ve věcech nepodstatných, spíše místních a okrajových. Zaměňuje-li se vedlejší záležitost za "conditio sine qua non", jednota je narušována.

·        Je třeba učit se pluralitě, nepodezírat druhé ze špatných úmyslů atd. II. vatikánský koncil přinesl otevření světu - neopouštět to návratem k uzavřenosti ze strachu před působením Zlého, ale spíše cítit odpovědnost za svět. Latinská mše v současném ritu je lepší variantou než návrat k předkoncilní liturgii.

·        Jednota církve - projevuje se například jednotou při liturgii (často se setkáváme s tím, že při mši sv. jeden návštěvník kostela klečí, druhý stojí a třetí neví, co má dělat).

·        Každý by se měl zamyslet, jaký má dar, čím obohatí společenství; máme rozdílnost darů; když se lidé s různými dary a s vědomím, že je spojuje Kristus (mají společný cíl), dají dohromady, vznikne společenství = církev.

Příprava na plenární sněm

Po prožití určité krize přichází v předsněmovním dění opět k oživení. Je dáno podle mého soudu) několika faktory:

·        Příprava již běží natolik dlouho, že jsou zde první výstupy v podobě přehledů (nyní za rok 1999. Za pár týdnů to budou přehledy za rok 2000. Lidé (členové kroužků) tak vidí, že ten jejich zápis neskončil v koši.

·        Za tuto přípravu se postavil výrazným způsobem sám otec biskup Antonín Liška, když vyzval kněze ve všech vikariátech. aby na svých pravidelných měsíčních setkáních (vikariátních konferencích) probírali sněmovní témata a zasílali mi zápis. Tím se stane pohled vyváženější (kroužky laiků i kroužky kněží).

·        Odpadly kroužky. které byly založeny povinně nebo které měly jen počáteční nadšení.

·        Materiály na rok 2001 jsou již (díky poučení z předchozích chyb) propracovanější, otázek je mnohem méně (rozsah je tedy zvládnutelnější) a přitom jsou jasné a srozumitelné (a zdá se. že zpravidla k jádru problému).

Známkou oživeného zájmu jsou nově vznikající kroužky a „zmrtvýchvstání" některých stagnujících kroužků. Bohu díky za to.

 

LETOŠNÍ TÉMATA JSOU:

·        Duchovní situace společnosti

·        Rodina - Manželství - Žena

·        Výchova a vzdělání

·        Kultura a inkulturace

·        Misie a mezináboženský dialog

·        Média

·        Sociální život

·        Politické společenství a mezinárodní řád

Podle mnohých dosavadních vedoucích kroužků (jak o tom informovali na svém setkání 13. 12. 2000) má velký smysl samo o sobě už to. že se skupina lidí sejde a mluví o aktuálních náboženských a společenských tématech. Ze se učí diskutovat, vyjadřovat se i slyšet názory. že se učí vnímat složitost a pluralitu a jde jí o společnou věc.

Těm, kteří o toto dění mají zájem a neví přesně, jak na to, bych chtěl sdělit základní informace.

Kroužek není organizace, kterou je třeba pevně založil a stát se členem. Osvědčuje se, když vedoucí (zpravidla s několika blízkými) založí kroužek (nahlásí svého vedoucího a dostanou přiděleno číslo) a pustí se do práce podle témat na rok (podrobný přehled témat rád kdykoliv komukoliv zašlu). Ve svém okolí nebo nejlépe prostřednictvím svého faráře oznámí, kdy a kde se sejdou a hlavně na jaké téma budou hovořit. Témata je možno vybírat libovolně podle předpokládaného nebo zjištěného zájmu lidí, Je pochopitelné, že každé téma bude zpravidla zajímal jiný počet a jiné složení lidí. To není na závadu. Spíše naopak.

O tom, k čemu došli, pak napíší zápis. V něm může být i více názorů, případně s označením, co převažuje. Zápis je nejlépe psát na počítači. ale není na překážku psací stroj či obyčejná tužka. Lépe napsat zápis tužkou, než ho nenapsal vůbec.