Aktuality: Setkání 4/2001

 

PŘÍPRAVA PLENÁRNÍHO SNĚMU VI. (témata 1999) aneb Jak to vidí naše diecéze

 

Které křesťanské církve existují na území naší farnosti?

Pravoslavná církev a Řeckokatolická církev, Starokatolická církev, Církev československá husitská, Církev bratrská a Českobratrská církev evangelická.

O jednotu křesťanů se musíme snažit s plným nasazením, ale ne na úkor kompromisů ve věrouce.

Všichni zúčastnění, zvláště ti, kteří zažili nevraživost mezi jednotlivými církvemi, se shodli na tom, že jednota je možná jen zásahem Ducha svatého a bude to zázrak.

 

Společenství v modlitbě?

Farníci se účastní společných modliteb v rámci Ekumenického týdne v Českých Budějovicích v modlitebnách a kostelích jiných církví a necítí žádné překážky pří podílu na nich.

Smíšené sňatky?

·        Záleží nejen na vzájemné toleranci, ale také na tom, jak vážně svoji víru manželé žijí. Shodli jsme se na tom, že pokud jsou oba vlažní, po hlubším obrácení jednoho z manželů vstoupí druhý do jeho církve. Problematické může být, pokud manželé jsou pevně přesvědčeni o správnosti nauky své církve a neshodnou se na výchově svých dětí.

·        Smíšené sňatky jsou problémem.

·        Smíšené sňatky jsou často problematické, ale ani ne tak mezi věřícími různých denominací, zde většinou díky ekumenickým snahám mezi křesťanskými církvemi panuje vzájemná tolerance. Větším problémem je sňatek ateisty s římským katolíkem.

 

Jaké možnosti ekumenické spolupráce vidíme v oblasti charity?

·        Společné vykonávání charitní práce je možné v mnoha ohledech a je prakticky bez jakéhokoliv omezení.

·        V oblasti charity spolupráce s ostatními církvemi probíhá a jistě i nadále bude probíhat. Příkladem byla pomoc pro Moravu (po povodních), pomoc Turecku (po zemětřesení), pomoc Bosně, Kosovu... (po válečných konfliktech). Víra bez skutků je mrtvá. Před pomocí se neptáme, jakého vyznání je postižený.

 

Jaké zkušenosti máme ze spolupráce v evangelizaci s křesťany z jiných církví?

·        Společné aktivity při evangelizaci se mohou jevit na první pohled problematicky, ale ze zkušenosti několika členů kroužku záleží na vzájemné domluvě před evangelizací a společném vedení nově věřících po evangelizaci. I zde je tedy vzájemná spolupráce možná.

·        Nejúčinnější pro bouráni předsudků je vzájemná spolupráce a návštěva bohoslužeb, nejen ekumenických, a následné vysvětlování nejasných míst nauky druhé církve.

·        Evangelizace v ekumenickém duchu.