KT č. 41/2001

CO TAKÉ ZAZNĚLO VE SNĚMOVNÍCH KROUŽCÍCH

Které jsou podle vás hlavní požadavky na kněze, jejichž naplnění zajistí, že jeho funkce bude mít skutečně smysl, a to jak pro Boží lid, tak pro ostatní svět?
* Především duchovní vedení farnosti - návštěvy nemocných a starých lidí, dobrý zpovědník, být v případě potřeby k zastižení, zastřešovat a zajímat se o katechezi prováděnou ve farnosti, mít všeobecný přehled i mimo teologii, účast na veřejném necírkevním životě. Dobrý organizátor ve farnosti. (litoměřická diecéze)
* Měl by se soustředit na duchovní stránku, přípravu kázání. Měl by být otevřený, vstřícný, aby se na něj mohli obracet všichni třeba i s nepatrnými problémy. To je ovšem otázka osobnosti jako takové - bylo by proto dobré budoucí kněze v tomto smyslu vychovávat, neměli by ustrnout na úrovni, které dosáhli při svěcení. (litoměřická diecéze)
* Kněz by měl mít přirozené lidské předpoklady pro kultivovaný přístup k lidem. Kdo zažil "hierarchický šok" ze setkání s knězem, ten ví, kdy se mluví o kněžích jako o "majitelích" Boha, kteří mají na všechno připravenou okamžitou odpověď a laik je pro ně vždy jen člověk v roli pasivního posluchače. Hledáme kněze, s nimiž se dá hovořit o hlubokých Božích věcech, kteří poctivě hledají spolu s námi (nové) formy sdílení zkušeností s Bohem, kněze moudré a lidské.
Je však třeba vzít v úvahu mnoho vnějších těžkostí kněžského života - vnitřní vyčerpanost, izolaci od světa, administrativní překážky. Je potřeba klást důraz na vzdělávání, rozvíjet jiné formy pastorace než jen v tradičním farním uspořádání tak, aby kněz mohl více s lidmi sdílet jejich život a nejrůznější aktivity. (olomoucká arcidiecéze)
* Kněz by měl mít výlučně duchovní úkoly. Administrace se dá převést na laiky. Kněz nesmí být otrokem budovy kostela a fary. Kněží mají být rybáři lidí, musí tedy jít za rybami, a ne čekat v obýváku s udicí, až ryby samy přijdou za nimi. Kněz musí být pokorný, nesmí považovat ostatní za hříšníky a sebe za svatého. Měl by být dobrým psychologem, být blízko lidem, ne odtržený od života. (brněnská diecéze)
* Kněz je učitelem Slova, zástupcem Krista, má ho následovat, má být vzorem všem věřícím i nevěřícím, člověkem modlitby, poslušný biskupa, má žít to, co hlásá, není jen stavitel kostelů, ale duší. Potřeba odpočinku, kvalitní osobní život a pak předávat v síle Ducha Svatého poklady. Udělat si dost času na svátost smíření svou i druhých, vést věřící k účasti na mši sv. a ke sv. přijímání, snažit se o budování společenství v rodinách, zaměřit se na děti a mládež. (ženské řády)
* Dnes více než kdy jindy se od kněze očekává, aby byl mužem živého a zralého vztahu k Bohu i lidem, s určitým přehledem, jistými životními zkušenostmi, se schopností komunikace a porozumění. Ve skutečnosti však právě tyto kvality kněžím nejvíce scházejí. Důvodů je jistě celá řada. Za jeden z nejvýraznějších považujeme vykořeněnost nositelů kněžské ordinace ze společenského i z obecně lidského klimatu (absence civilního povolání, celibát), která zesiluje jejich odcizenost tomuto světu a oslabuje účinnost jejich působení. (ostravsko- opavská diecéze)

Co zaznělo nejčastěji?
Sloužení mše, svátosti 48
Žádné opravy kostelů a administrativa - pouze duchovní úkoly 44
Více zapojovat laiky, větší otevřenost vůči nim 34

 

 


Plenární sněm očima našich biskupů

Vojtěch Cikrle
biskup brněnský
Jak byste zhodnotil dosavadní průběh plenárního sněmu?
Díky kolizi s akcemi provázejícími konec milénia se mi zdá, že je vše nějak těžkopádné, mnozí kněží mají strach být aktivní nebo se jim do sněmovního procesu zapojit nechce, mnohými křesťany je plenární sněm znevažován a podceňován.
Pro mě osobně je fakt, že to nejde "jako po másle", známkou autenticity. Vždyť s II. vatikánským koncilem to nebylo jinak...
O čem by měl podle vašeho názoru plenární sněm jednat a jaké konkrétní věci by měl řešit?
Plenární sněm má řešit určité věci, jak je stanovuje Kodex kanonického práva, ale především má zdůraznit postoje vycházející z Písma i tradice, které jsou pro náš křesťanský život nezbytné.