Sněm české katolické církve

Sněm české katolické církve. Obnova synodality 49

Miloš Raban

Duchovní proces

Nesmí se však zapomínat, že sněm není pouze záležitostí dokumentů, diskusí, průzkumů a médií. Musí to být především událost duchovní. Zejména při tak trvalém a závažném dopadu na církev a společnost je musí být celý sněmovní proces doprovázen a podporován duchovní přípravou a modlitbami věřících, neboť biskupové jsou si velmi dobře vědomi mezí svých lidských sil a poznání. Existuje mnoho modlitebních společenství především ve farnostech řeholních společenstvích a hnutích, které se ve skrytu modlí za zdar sněmovního procesu. Za všechny uveďme Rodinu Neposkvrněné, jejíž nemocní členové k otevření Velkého jubilea 2000 obětovali 166 300 dnů do duchovní kytice věnované zdárné přípravě sněmu. S takovou oporou se ihned lépe pracuje a všichni biskupové jim za to každodenně žehnají. Věřící – i přes hranice konfesí – biskupové prosí, aby dílo obnovného sněmu naší církve podporovali svými modlitbami, zejména modlitbou za plenární sněm . Sněm se musí vlastně stát dlouhodobým a hlubokým dialogem s Bohem.