P. Miroslav Šimáček
Biskup a struktury církve
(§ 31§ 32, §64 §91 c,d)
Služba biskupa je pro život církve podstatná.
Blahoslavený biskup Gojdič řekl: „ biskup má být především otec.“
Služba biskupa je jistě dána vztahem k celé církvi. Nejdůležitější je však péče o vlastní diecézi a především o její kněze.
Se službou biskupa souvisí také otázka církevních struktur (kurií, různých rad, komisí atd.) Velkou pozornost je třeba věnovat výběru osob:
a) výběr by měl být promyšlený, konzultovaný se spolupracovníky podle stanovených hledisek a ne nahodilý (vzdělání, duchovní zralost, schopnost spolupráce, normalita osobnosti).
b) vyhledávání a příprava spolupracovníků, zejména na důležitých místech by měla být dlouhodobá a systematická
c) důležitá je trvalá přiměřená formace a vzdělávání, přesně určené kompetence, hodnocení, atd. (viz. § 91 c)
Jen tak bude možno vytvářet takové struktury církve, které by ukazovaly její laskavou tvář a které by evangelizovaly.
Církev je postavena na hierachickém principu. Je zde však také princip synodality, skrze kterou je též Kristus přítomen ve své církvi. (Mt. 18,20).
CIC stanoví možnosti využití tohoto prvku života církve v poradních orgánech. Je třeba využít jej k solidní práci (§ 64a). Měl by se stát dokonce běžným nástrojem práce dnešní církve.
Biskup pak získává zpětnou vazbu, pomoc v hledání nových cest a zdroj inspirace.
Je třeba se chránit formalismu v činnosti těchto orgánů. Jestliže se v modlitbě a solidním hledání dojde k určitým závěrům, je třeba je také realizovat a vyhodnocovat jejich účinnost. Jestliže se tak neděje, dojde poměrně rychle ke ztrátě zájmu zúčastněných kněží i laiků, k rezignaci a pocitu znechucení. Ztrácíme pak pro církev tolik potřebnou energii a kreativitu a ještě si vzájemně bereme čas.
Nemůžeme si dovolit hazardovat duchovním, intelektuálním a lidským potenciálem. (Viz. NMI 44,45)
Formace
(§ 91 §103)
JP.II.vyzývá - učinit církev domovem a školou společenství. Formace kněží i laiků by tomu měla odpovídat. Má stát na dvou pilířích:
a) na hlubokém osobním zakotvení v Bohu
b) na intenzivním životě v konkrétním, živém společenství církve (NMI 43)
V praxi by to mohlo znamenat:
· vytipovat v diecézích skutečná ohniska života – pastorační centra (tzn. perspektivní živé farnosti, živá poutní místa, centra mládeže atd.)
· vytvářet „misijní stanice“ (rodina, ženatý diákon, volontáři)
· rozvíjet volontariát
Zde je možno využít zkušenosti z center života mládeže, kde se již uskutečňuje:
· tolik potřebná spolupráce kněží a laiků
· permanentní misie a evangelizace spojená se stálou formací
· příprava bohoslovců a laiků formací ve společenství
Sněm (§ 147)
Má-li sněm skutečně pracovat, je třeba, aby se plenární zasedání konalo alespoň dvakrát do roka. Komise konají důležitou a potřebnou práci ve službě sněmu.
Důležité je však, aby sněm mohl skutečně pracovat jako sněm - pouze tak dáme prostor působení Ducha Svatého. (Sk 15,28)
Členové by měli být s dostatečným předstihem seznamováni s materiály, které komise vypracují na základě jednání sněmu. Měli by mít možnost komunikovat s komisemi
i v mezidobí mezi plenárními zasedáními. Tak budou zodpovědně připraveni na další jednání, a budou se moci kompetentně vyjadřovat a v diskusi upravovat konečné znění dokumentů.
Diecézní synody by se měly konat až po skončení Plenárního sněmu Katolické církve v ČR. Celá místní církev se tak bude moci důkladně seznámit s materiály sněmu a ty se pak mohou rozpracovat podle potřeb a specifik jednotlivých diecézí.
Závěr: Primát lásky
Pro krátkost času si dovolím uvést pouze dva citáty z dokumentu NMI:
„I v novém století bude církev pro svůj život potřebovat mnoho věcí: pokud však bude chybět láska (agapé) vše ostatní je zbytečné. Láska je opravdu „srdcem“ církve, jak vytušila sv. Terezie z Lisieux – odbornice na scientia amoris.“ (NMI 42)
„Bez této duchovní snahy by vnější nástroje společenství nebyly k ničemu. Staly by se bezduchými strukturami, spíše maskami, které společenství jen předstírají, než že by byly cestou k jeho vyjádření a růstu.“ (NMI 43)
Přál bych si a věřím, že tento sněm bude dílem Ducha Svatého a přinese pro naši církev i společnost velké požehnání.
Zaslat reakci na tento text.
|