První zasedání
Liturgie Plenárního sněmu

Mgr. Daniela Nešporová

Vážení přítomní,
jmenuji se Daniela Nešporová, jsem delegát za litoměřickou diecézi a zaměřuji se především na práci s mladými lidmi.
Na úvod bych ráda poděkovala vám, biskupům a vůbec všem, kteří se jakýmkoli způsobem mládeži věnují. Vím, že s mladými lidmi to není vždycky jednoduché. Ráda bych zde vzpomněla významu Jana Pavla II. pro pastoraci mládeže a světových dnů mládeže, která jsou spojena s pravidelnými poselstvími mladým lidem.
Při svých úvahách o tom, na co bychom se zde měli zaměřit, jsem dospěla k vymezení následujících okruhů. Vycházím zejména z podnětů mladých lidí a těch, kteří se jim věnují.

Prvním okruhem jsou otázky společenství církve a evangelizace.
- Komunikace a spolupráce v církvi je nedostatečná.
- Je třeba se snažit vytvářet pravdivý pozitivní obraz církve.
- Podporovat všeobecné náboženské vzdělávání.

Druhým okruhem je otázka pastorace mládeže.
- Je nutno systematicky se věnovat mladým lidem. Dobrým nástrojem k tomu je činnost Sekce pro mládež ČBK včetně činnosti Diecézních center pro mládež.
- Kněží a další lidé, kteří se věnují pastoraci mládeže, by se měli snažit o kvalitní duchovní vedení, vysvětlování liturgie a Bible, hovořit s mladými o věcech, které je zajímají a nebát se objasňovat postoje církve.
- Je žádoucí podporovat spolupráci a koordinaci všech, kdo se zapojují do pastorace mládeže, a to v jednotlivých diecézích prostřednictvím diecézních koordinační rad a na rovině celostátní prostřednictvím Konference o mládeži.
- Snažit se zapojovat mladé lidi do služby církve formou volontariátu. Tato forma služby představuje do budoucna důležitou pomoc farnostem, jak v místní pastoraci, tak i v evangelizaci.
- Podporovat světové dny mládeže jak na diecézní, celostátní nebo světové rovině jako mimořádně účinné příležitosti k evangelizaci, k dialogu, povzbuzení mladých věřících navzájem a k setkání se svým biskupem.

Třetím okruhem je otázka pastorace rodin.
- Je zapotřebí nabízet mladým lidem kvalitní přípravu na manželství, včetně praktického zacvičení do přirozeného plánování rodičovství.
- Snažit se zkvalitňovat náboženskou formaci dětí a rodičů.
- Podporovat pastoraci mladých rodin.

Čtvrtým bodem je služba a život kléru.
- Je nezbytné podporovat neustálou formaci a vzdělávání kněží.
- V mnohých místech kněžím chybí lidské zázemí, řešením by mohl být život v malých kněžských společenstvích.
- Odbřemenit kněze od materiální stránky správy farnosti, aby se mohli plně věnovat duchovnímu poslání, uvolnit kněze pro pastoraci, a to i speciální.
- Snažit se vytvářet biskupům a kněžím prostor soustředit se na tu činnost, v níž jsou nenahraditelní; mnohé z toho, co je dnes zavaluje (protože to od nich mnohdy lidé ze setrvačnosti očekávají), mohou dobře zvládat laici – od ekonomických a organizačních záležitostí, až k pomoci v pastoraci konkrétních skupin (např. snoubenci, děti, studenti apod.)

Pátým bodem je formace bohoslovců, kněží a laiků pracujících v pastoraci.
- Je nutná formace v oblasti zásad normální lidské komunikace.
- Učit se týmové spolupráci.
- Učit se být kreativní a mít vizi v pastoraci.
- Učit se duchovnímu doprovázení a vedení mladých lidí.
- Učit se umět žít ve společenství.
- Učit se evangelizaci.
- Učit se novým způsobům a jazyku katecheze.
- Snažit se trvale formovat a vzdělávat.
- Představení v seminářích by měli vést mladé lidi k samostatnosti a zodpovědnosti.
- Zapojit kandidáty kněžství během studia do pastorace.

Posledním bodem mých úvah jsou otázky hospodaření církve.
- Je zapotřebí vypořádat se s finanční a správní otázkou církve (např. co udělat s přebytečnými nemovitostmi).
- Dáte mi asi za pravdu, že jasnou prioritou dnešní doby je „investice do lidí“ (duchovní, společenská i finanční).

Příští zasedání Plenárního sněmu navrhuji uspořádat již v roce 2004.

Děkuji vám za pozornost.