Sněm katolické církve v ČR

Ing. Ondřej Fischer

Nepochybuji, že jedním z důležitých témat jednání Sněmu bude vztah Církve ke státu, ke společnosti, k našim věřícím i nevěřícím spoluobčanům. Jako jeden ze závažných podkladů pro jednání o tomto tématu bych považoval co nejobjektivnější zhodnocení (tj. z hlediska Církve i nevěřící veřejnosti) dosavadního průběhu restitucí církevního majetku po listopadu 89. Představoval bych si pod tím úplný seznam všech objektů, jejich využití před restitucí, způsob a atmosféra provedení převodu majetku (se soudem, bez něj), reakce veřejnosti, případné aféry které jej provázely či které následovaly a pod. Problém považuji za tím aktuálnější, že se blíží konec ochranné desetileté lhůty, která vázala převod majetku využívaného zdravotnickými a tomu podobnými institucemi, a pokud "v prvním kole" došlo k nějakým chybám, nebylo by dobře je opakovat.

Pán s námi!
Praha, 1. prosince 1996