Liturgie mše svaté
Dovoluji si dodatečně uvést několik připomínek, resp. doporučení k průběhu mše sv.:
Přímluvy
Postrádám časté přímluvy za rodiny - daleko častěji jsou uváděny přímluvy za kněžská a řeholní povolání - ta přece ve velké většině vycházejí z rodin, nehledě k tomu, že rodina je základní a snad nejdůležitější buňkou evangelizace.
Kříž
Mnozí kněží se znamenají křížem tak, že není soulad mezi gestem a slovem.Bylo by vhodné na tuto skutečnost upozornit.
Modlitba po proměňování
Po modlitbě za papeže a další se někdy čte, někdy ne, přímluva za odloučené bratry. Snad by bylo vhodné tuto přímluvu uvádět vždy, vždyť za jednotu bychom se měli modlit stále. Máme v domě členy dvou nekatolických církví a vždy je nám milé si na ně při mši sv. vzpomenout.
Závěrečné požehnání
Jsou kněží, kteří závěrečné požehnání doplňují ještě takto: požehnej vás i vaše blízké - je to skutečně krásné, vždyť máme vždy myslet na celou rodinu.
Zpěv žalmů
Velice často, řekl bych většinou, není zpívanému textu, ať již v podání varhaníků nebo zpěváků, dobře rozumět.Mělo by se zvážit, zda by nebylo vhodné tyto krásné texty číst. Zpěv je sice krásný, ale v tomto případě mi připadá samoúčelný.
V této souvislosti si ještě myslím, že by bylo vhodné znovu používat kazatelnu, byla našimi předky vhodně umístěna a dovoluje věřícím mít přímý kontakt s knězem.
Rozhodnutí 2.vatikánského koncilu o bohoslužbě v národních jazycích bylo velmi moudré, je však ještě nutno zajistit srozumitelnost.
Děkuji za pozornost mým návrhům a doufáme, že něco se podaří uskutečnit.
Vladimír Válek
|