|
|
Mons. Ing. Aleš Opatrný, Th.D.
Poznámky k Instrumentum laboris
1. Úvaha nad cílem práce sněmu
Co má vypracovat sněm?
– jen normy partikulárního práva?
– Má rozpoznat znamení času? Bylo by to dobré, ale ty je třeba vyhledávat – formulovat a odpovědět na ně podle evangelia – k tomu, myslím, IL dostatečnou přípravou není.
– Má jen upravit stávající materiál (IL)? To by mohl, ale není mi jasné, jak by takovýto materiál mohl posloužit k orientaci života církve, chybí-li v něm např. to, o čem mluvil dr Babička (analýza, větší inspirace konstitucí GS).
2. Nyní ke třem hlavním částek IL:
I.část – duchovné četbu dějin – považuji za námět k samostanému symposiu, zde to dopracovat nejde, text by měl být mnohenm rozsáhkejší a analyzující mj. období života církve celého dvacátého století (vznik republiky a obě totality) mnohem podrobněji dvacáté.
II. část – teologický základ – je textem pro teology, tedy ani ne pro všechny účastníky sněmu a pokládám ji sice za nepochybně teologicky „pokoncilní“, nicméně koncil přímo neinterpretující. Z toho vzniká otázka její použitelnosti v dokumentu, určeném celému Božímu lidu (to je, domnívám se, adresát konečného sněmovního textu)
III. „Co máme dělat?“ je vlastně příliš široká, chce pojednávat o celém spektru zejména pastorační činnosti církve u nás, ale tím je dáno, že může pojednat jen povrchně, neúplně a občas také ne dost odborně.
Z řečeného usuzuji, že text IL si nedovedu ani po připomínkách představit jako slovo „putujícímu Božímu lidu pro jeho život v církvi a pro jeho současné i budoucí poslání v dnešním světě „ (podtitul), ani jako oprávnění k tvrzení, že „sněmem otevíráme novou kapitolu v dějinách spásy našeho národa“ (§ 1).
Domnívám se proto, že:
užitečný by byl text, který by jasně, stručně a pokud možno bez našich oblíbených vnitrocírkevních frází vyjádřil sebepochopení církve v naší společnosti dnes, pohled naší společnosti na církve a z obou vyplývající formulaci základních postojů církve u nás, které v příštím desetiletí považujeme za oprávněné a nosné.
Většinu materiálu z IL a také shromážděného ze sněmovních kroužků bych navrhoval komisemi ČBK (rozšířenými, skutečně odbornými) zpracovat v intervalu cca dvou let v „malou knihovnu“, tedy v rozsáhlejší materiál, skutečně řešící jednotlivé sektory života a práce církve a využívající jak církevní dokumenty celosvětové i naše, tak odbornou teologickou i neteologickou literaturu.
Na závěrečném zasedání sněmu jen posoudit, zda materiál pro jednotlivé oblasti činnosti je v souladu se základním dokumentem o sebechopení církve a jejich úkolech .
Návrhy:
Proto navrhuji:
1. Vypracovat na základě analýzy stavu společnosti a jejich dalších výhledů a na základě analýzy koncilových a pokoncilových dokumentů v příslušných oblastech text o sebepochopení a úkolech církve v naší společnosti v této době (s desetiletým výhledem) jako základní dokument sněmu.
2. Pověřit ČBK, aby uložila vypracování jednotlivých statí odborným komisím.
3. K projednání základního dokumentu svolat další zasedání Sněmu nejpozději na září 2003.
Zaslat reakci na tento text.
|