Co je sněmovní kroužek
Zápisy ze sněmovních kroužků

Co je sněmovní kroužek

Proč sněmovní kroužky?

Je zapotřebí aby se nadále formovaly další sněmovní kroužky, zejména na biskupstvích, provincialátech, vikariátech, kněžských seminářích a teologických fakultách. Každý kněz a představený řeholní společnosti, hnutí či církevní instituce by se měl účastnit práce ve sněmovním kroužku. ZAKLÁDEJTE SI SNĚMOVNÍ KROUŽKY VŠUDE TAM, KDE CHCETE PŘISPĚT K OBNOVĚ CÍRKVE, zejména ve farnostech a řeholních domech. Ty kroužky, které jsou už ustanovené ať pokračují a zesilují svou činnost. Na jejich setkání jsou VÍTÁNI VŠICHNI, kteří se chtějí vyjádřit k tomu, co přispívá k blahu naší církve a chtějí pomoci řešit její situaci. Přípravná komise pro ně zpracovává materiály a registruje jejich animátory, kteří moderují jejich činnost prostřednictvím moderátora a který zpracovává výsledky jejich jednání a předává je v přípravné komisi k dalšímu zpracování.
Moderátoři jsou členové přípravné komise, kteří pečují o Vás animátory v jednotlivých diecézích, řeholních společnostech, katechetických střediscích a skupinách mládeže. Optimální počet členů sněmovního kroužku je 6-10. Animátor moderuje jeho činnost podle navrženého průběhu setkání a metodiky ABC Chování, jednání a komunikace. Animátor by měl mít být dobře seznámen s učením církve a být zběhlý s řízením diskuse zasedání. V jedné církevní instituci může z důvodu více názorových orientací nebo velkého počtu zájemců vznikat i více sněmovních kroužků. Členem příslušného sněmovního kroužku se může stát každý zájemce o přípravu a činnost sněmu.

Co je cílem sněmovních kroužků?

Sněmovní kroužky mají podnítit a shromáždit lidi, svěřit jim důvěru a odpovědnost. Podklady, které jsou pro ně k dispozici, mají poukázat na důležité důrazy koncilního a pokoncilního chápání církve. Sněmovní kroužky se potom samy stávají prostorem pro setkávání, sdílení, společné přemýšlení a komunikaci, a někdy i pro řešení konkrétních místních problémů. Sněmovní kroužky mají tvůrčím prostředím, z něhož mají přijít nové zásadní podněty pro místní společenství právě tak jako pro celou národní církev. K tomu má proto sloužit také ke vzdělávání věřících a porovnávání ideálu a skutečnosti, v tom, v čem se kroužek cítí kompetentní.

Co dělají sněmovní kroužky?

Práce sněmovních kroužků je rozdělena podle sněmovního procesu do tří fází: formační, přípravné a sněmovní. Úkolem formační fáze bylo seznámit se s obsahem nejdůležitějšího koncilového dokumentu Lumen gentium v materiálu pro sněmovní kroužky pro rok 1999 a provést jeho reflexi v meditaci a v diskusi. Plodem této formační reflexe bylo získání schopnosti práce s církevním dokumentem, s formulováním problémů v diskusích, hledáním jejich řešení a písemným zápisem či příspěvkem pro přípravnou komisi. Ty pak byly využity pro reflexi a budou podkladem zprávy pro biskupskou konferenci.
Přípravná fáze začala pro sněmovní kroužky prací s materiálem O církvi. Analýzy Vašich reakcí byly opět významným podkladem pro obsah sněmovních předloh. Ve sněmovní fázi budou sněmovní kroužky připomínkovat projednávané předlohy. Jejich reakce budou zohledněny v konečném usnesení.

K čemu budou sloužit výstupy ze sněmovních kroužků?

Některé podněty vzniklé na zasedáních sněmovních kroužků mohou vést přímo ke konkrétním změnám v okolí kroužků - třeba v rodinách jejich členů, v jejich farnosti či společenství. Každopádně všechny shromážděné reflexe a návrhy na řešení už jsou cenným obrazem o tom, jaký je život aktivnějších členů naší církve - a poznání tohoto obrazu je pro pastýře naší církve jistě cennou hodnotou. Takto získané informace přispějí podstatným způsobem ke zjištění situace naší církve. Po jejich objektivních analýzách budou použity k zapracování do sněmovních předloh. Pokud je biskupové uváží jako významné, projednají se na sněmu. Takto lze vyvolat proces směřující k jejich zlepšení, nápravě či změně. A naopak ty, které budou prozrazovat určité deformace vidění církve, jednostrannost, neporozumění a podobně, se stanou důležitým impulsem ke vzdělávání v církvi a mohou inspirovat duchovní formaci, pastoraci či sdělovací prostředky.