ČBK - plenární sněm Katolické Církve v ČR
 
Oficiální stránky Plenárního sněmu Katolické církve v ČR 
Poslední zprávy o sněmu 
 
Základní dokumenty plenárního sněmu 
Sněmovní kroužky 
 
I. zasedání Plenárního sněmu 
Příprava II. zasedání Plenárního sněmu 
II. zasedání Plenárního sněmu 
 
Statistiky a analýzy 
Příspěvky ke sněmu 
Napsali o sněmu 
 
Archiv 
První zasedání 
POSELSTVÍ Z PRVNÍHO ZASEDÁNÍ PLENÁRNÍHO SNĚMU 
Všeobecné informace 
Materiály prvního zasedání 
Tiskové zprávy 
Sněmovní zpravodaj 
Přípravná komise Plenárního sněmu 
Sněmovní kroužky 
Sekretariát Plenárního sněmu 
Liturgie Plenárního sněmu 
Modlitba za plenární sněm 
Církevní dokumenty (koncilní a pokoncilní) 
 
Mapa stránek 
Kontakt 
 
 



 

POSELSTVÍ Z PRVNÍHO ZASEDÁNÍ PLENÁRNÍHO SNĚMU

SESTRY A BRATŘI V KRISTU, DRAZÍ PŘÁTELÉ!

1. Ve dnech 6. – 12. 7. 2003 jsme se sešli na Velehradě, abychom jako Plenární sněm Katolické církve v České republice zhodnotili její dosavadní vývoj a hledali cesty do dalších let. Využili jsme práce sněmovních kroužků, zkušeností přípravného období a podnětů odborníků, kteří připravili pracovní text sněmu. Delegáty sněmu byli volení zástupci českých a moravských diecézí: laici, řeholnice a řeholníci, jáhni a kněží, a ti, kteří se účastní sněmu podle předpisů církevního práva – generální a biskupští vikáři, děkani teologických fakult, představení seminářů a všichni biskupové. Přizváni byli také odborníci z různých oblastí, přibližně sto účastníků.

2. Vyjadřovali jsme se k pracovnímu textu s názvem „Nenechme si vzít budoucnost“, který schválila Česká biskupská konference a předložila ho sněmu. V diskusi bylo vzneseno téměř 200 připomínek a návrhů. Vrátili jsme se v nich také k minulosti, neboť v přiznání vlastních chyb vidíme předpoklad poctivého přemýšlení o budoucnosti.

3. Ve dnech sněmu, v ovzduší modlitby, jsme svobodně a ohleduplně komunikovali a přáli bychom si, aby sněm a naše církev v tomto duchu pokračovaly. Z příspěvků delegátů vyplynulo, že pro další práci sněmu je nutná důkladnější analýza nedávné minulosti i přítomnosti života církve v měnící se společnosti.

4. Po prvém zasedání jsme ještě nedospěli k závazným závěrům a normám pro další život církve. Přesto na pochopitelnou a mnohými očekávanou otázku, jaké bude pokračování sněmu, odpovídáme: Sněm bude pracovat ve svých komisích do dalšího plenárního zasedání především v těchto oblastech: misijní a evangelizační působení církve v české společnosti, analýza situace ve společnosti a církvi, celoživotní vzdělávání laiků i kněží, starost o mládež a rodiny a jiné pastorační otázky, péče o duchovní povolání. Sněm bude formulovat normy pro život církve a po svém zakončení vybízí ke konání diecézních synod.

5. Formy odpovědnosti za církev a svět, na kterých se chceme podílet, se mohou měnit, avšak zdroj veškeré obnovy a naděje zůstává neměnný: Ježíš Kristus. Tuto odpovědnost chceme uskutečňovat společně s křesťany ostatních církví a společenství a zveme k ní i všechny lidi dobré vůle.

6. Vyslovujeme své uznání a děkujeme všem členům sněmovních kroužků a jejich moderátorům za podněty i kritické hlasy a přípravné komisi Plenárního sněmu za její práci. Zvláště děkujeme všem, kdo se za sněm modlili a vložili do jeho přípravy i své utrpení.

Miloslav Kardinál Vlk,
předseda PS a účastníci sněmu