|
|
"Zpovědní zrcadlo" katolické církve pro oblast médií
"Zpovědní zrcadlo" katolické církve pro oblast médií
Příspěvek k tématu "Problém absence komunikace církve se sdělovacími prostředky"
(1) Církev jako "dům ze skla"
"Není nic zahaleného, co nebude jednou odhaleno, a nic skrytého, co nebude poznáno. Proto vše, co jste řekli ve tmě, bude slyšet na světle, co jste šeptem mluvili v tajných úkrytech, bude se hlásat ze střech." (Lk 12, 3)
(2) Církev jalo kompetentní partner médií
"Z toho, jak byly stvořeny, mají všechny věci vlastni trvalost, pravdivost, hodnoty, vlastní zákony i uspořádáni. To všechno musí člověk respektovat a uznat právo jednotlivých oborů a techniky na vlastní metody." (RaN 36)
"Kdo by chtěl sdělovací prostředky a jejich nasazení usadit do správné souvislosti stvoření a dějin spásy a posoudit jejich etickou hodnotu, musí vidět celého člověka a podstatu sociální komunikace a musí důkladně znát také jednotlivé sdělovací prostředky." (Communio et progressio 15)
"Každá komunikace musí být podřízena nejvyššímu zákonu upřímnosti, spolehlivosti a pravdy. Samotný čistý záměr a dobrá vůle nepostačí k tomu, aby lidé kladně zhodnotili komunikaci. Proto se musí předávat informace věcně správné, tj. zprostředkovávat obraz v souvislosti a věrohodně. Samotné téma nebo zastávaný názor ještě neurčují mravní hodnotu sdělení, nýbrž také duch, ve kterém se to děje, způsob, kterým oslovuje příjemce a snaží se jej ovlivnit, dále průvodní okolnosti a konečně i publikum, ke kterému se komunikace obrací." (Communio et progressio 17)
(3) Církev jako uznalý partner publicistů
"Katoličtí pracovníci v komunikaci mají právo, aby se jim dostalo ze strany církve duchovní pomoci, která je přiměřená jejich vážnému a těžkému povolání.
Církev si uvědomuje, jaký význam má povolání pracovníka v komunikaci a jaké těžkosti jsou s nimi spojeny. Proto má velký zájem o spolupráci a dialog s pracovníky v komunikaci bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení.“ (Communio et progressio 104 a 105)
(4) Církev jako prostor živého veřejného mínění
"Jako živý organismus potřebuje církev veřejné mínění, které vzniká na základě dialogu jejích členů. Jen tak je možný pokrok v jejich myšlení a jednání. (Jak řekl již Pius XII. v proslovu ke katolickým novinářům 17. 2. 1950:) »Kdyby nebylo veřejného mínění v církvi, chybělo by jí něco k životu. Vinu na tom by nesli pastýři i věřící.“ Proto si musejí být katolíci plně vědomí toho, že mají skutečně svobodu vyjadřování." (Communio et progressio 115 a 116)
Jiří Zajíc - RNŽ ČRo
Zaslat reakci na tento text.
|