ČBK - plenární sněm Katolické Církve v ČR
 
Oficiální stránky Plenárního sněmu Katolické církve v ČR 
Poslední zprávy o sněmu 
 
Základní dokumenty plenárního sněmu 
Sněmovní kroužky 
 
I. zasedání Plenárního sněmu 
Příprava II. zasedání Plenárního sněmu 
II. zasedání Plenárního sněmu 
 
Statistiky a analýzy 
Příspěvky ke sněmu 
Napsali o sněmu 
 
Archiv 
První zasedání 
POSELSTVÍ Z PRVNÍHO ZASEDÁNÍ PLENÁRNÍHO SNĚMU 
Všeobecné informace 
Materiály prvního zasedání 
Instrumentum Laboris 
Příspěvky z prvního zasedání 
Výstupy z tématických skupin 
Tiskové zprávy 
Sněmovní zpravodaj 
Přípravná komise Plenárního sněmu 
Sněmovní kroužky 
Sekretariát Plenárního sněmu 
Liturgie Plenárního sněmu 
Modlitba za plenární sněm 
Církevní dokumenty (koncilní a pokoncilní) 
 
Mapa stránek 
Kontakt 
 
  

Instrumentum Laboris 148

Sekretariát Plenárního sněmu

34. Katolická církev v České republice a Evropská unie

§ 145
a) Katolická církev v České republice je zcela přirozeně ovlivňována a konfrontována s procesy evropské integrace a globalizace společnosti. Pokud se postoj naší církve nemá změnit v kontraproduktivní rezistenci, je třeba těmto procesům rozumět a aktivně je ovlivňovat.
b) Katolická církev v České republice je aktivně zastoupena v Radě evropských biskupských konferencí (CCEE). Společným cílem biskupských konferencí v Evropě je „navrátit Evropě duši“. Reprezentativním orgánem, který sdružuje jednotlivé místní katolické církve (Ecclesia localis) v zemích EU, je Komise biskupských konferencí zemí EU (COMECE). Činnost COMECE spočívá v aktivním dialogu s institucemi EU, kde reprezentuje a prosazuje názorová stanoviska katolické církve (viz pozměňující návrhy ke znění ustavní smlouvy EU podané Evropskému konventu). Kromě toho COMECE pořádá vlastní akce, jako jsou např. Letní univerzity, sympozia, semináře apod. Katolická církev v České republice se spolupodílí na většině aktivit COMECE.
c) Spolupráci ČBK s evropskými institucemi významně ovlivnila návštěva českých biskupů v Bruselu v roce 1998. Dalším impulzem byl studijní den ČBK a Ekumenické rady církví (21. 1. 2002) na téma Přínos církví k hodnotové orientaci Evropy, jehož se zúčastnili nejen pracovníci církví, ale také naši a zahraniční politici.
d) Konference Křesťané a Evropská unie spolupořádaná ČBK a Ekumenickou radou církví vyústila v přijetí společného Prohlášení křesťanských církví v ČR ke vstupu naší země do EU, ve kterém se křesťanské církve přihlásily k spoluzodpovědnosti za integrační proces Evropy.předcházející | obsah | následující