P. Ivan Fišar
Otcové biskupové, sestry a bratři!
Mám nejdříve jednu poznámku k pastoraci mládeže a to konkrétně vztahu mezi vysokoškoláky a diecézními centry pro mládež.
I když vím, že pastorace vysokoškoláků je specifická a měla by řádně probíhat, jsem přesvědčen, že by se tato pastorace vysokoškoláků neměla oddělit od diecézních center pro mládež (DCM), ale měla by naopak být mezi nimi daleko větší spolupráce. V praxi tato spolupráce dobře funguje. Jednak mnozí aktivní vysokoškoláci vyrostli jako animátoři na diecézních centrech života mládeže a i během vysokoškolských studií se aktivně účastní akcí pořádaných DCM. A pak přece vysokoškoláci patří také mezi mládež a pro ni biskupové vytvořilo pastorační nástroj DCM.
Universální církev se zabývá strukturálním zařazením vysokoškolské mládeže až v poslední době. Vysokoškolská pastorace je chápána jako důležitá součást pastorace mládeže a proto je organizačně začleněna pod kompetenci sekce pro mládež Papežské rady pro laiky. Její zodpovědný P. Fancis Kohn při své nedávné návštěvě v naší republice nám sdělil, že se v příštím roce pod vedením právě zmíněné rady bude konat Světové forum mládeže o vysokoškolské pastoraci. Proto navrhuji, aby vysokoškoláci se nejen neoddělili od DCM, ale daleko víc než dosud spolupracovali. Dále konkrétně navrhuji doplnit do §71 bod f) o následující:
„Moderátor vysokoškolských kaplanů je řádným členem Sekce pro mládež se všemi právy a povinnostmi.“
Velice mě zaujala zde už řečená myšlenka, že by se měla vyvíjet pastorační péče o vysokoškolské učitele. O ni by se neměla samozřejmě starat DCM, ale Centra pro školství.
Během tohoto zasedání si uvědomujeme důležitost Plenárního sněmu. Proto se domnívám a navrhuji, aby na příštím zasedání PS byli povoláni jako experti vedoucí těchto sekcí ČBK: katechetické, pro rodinu, pro mládež a pro školství. Domnívám se, že tito lidé jsou opravdovými odborníky v dané problematice a mohli by v procesu sněmu kvalifikovaně pomoci.
Zaslat reakci na tento text.
|